Stavební spoření je stále nejoblíbenější formou ukládání a zhodnocování úspor, samozřejmě hlavně díky státní podpoře a zhodnocování. Zároveň lidově řečeno „stavebko“ možností, jak získat velice dostupný úvěr na pořízení vlastního bydlení.
Před uzavřením smlouvy o stavebním spoření se vyplatí si nejprve porovnat podmínky, které v ČR nabízí zatím pět stavebních spořitelen. Pokud chcete své peníze skutečně zhodnotit, pak nemá valný smysl spořit částky vyšší než 20 tisíc Kč na jednu osobu ročně. Tomu totiž odpovídá i roční státní příspěvek ve výši 2 tisíc Kč.
Jak postupovat
Smlouvu o stavením spoření budete uzavírat na určitou cílovou částku. Po zaplacení poplatku za uzavření spoření a začnete peníze ukládat buď pravidelně, nepravidelně, nebo jednou za rok.
Příspěvek od státu činí 10% k naspořené sumě a obdržíte ho vždy na konci kalendářního roku.
Státní příspěvky jsou stejně jako vklady a zůstatky na účtu stavebního spoření úročeny.
Stavební spoření je koncipováno jako podpora bydlení, ovšem po šesti letech, na která bývá smlouva uzavírána, můžete naspořené finanční prostředky použít na jakýkoliv účel.
Stavební spoření pro děti
Rodiče nebo prarodiče mohou založit stavební spoření na jméno svého dítěte, resp. vnoučete. Peníze tak budou pro vás nepřístupné a pokud byste je chtěli vyzvednout dříve, než váš potomek nabude plnoletosti, museli byste požádat soud. Tomu byste ale museli prokázat, že peníze použijete skutečně a výhradně ve prospěch dítěte a ne k jiným účelům.
Úvěr ze stavebního spoření
Stavební spoření je předpokladem a podmínkou k získání úvěru na bydlení. Můžete žádat o řádný či překlenovací úvěr, ovšem k tomu musíte formou stavebního spoření spořit minimálně dva roky. Další podmínkou je naspoření určité části z cílové částky.
Hlavně však musíte prokázat účel, na který úvěr požadujete.
Jak řádný, tak překlenovací úvěr lze totiž získat pouze za účelem řešení vlastního bydlení. Díky významné státní podpoře je stavební spoření rozhodně výhodnou cestou k získání bytu, domu nebo rekonstrukci nemovitosti určené k bydlení.
Příspěvek Je stavební spoření cestou k vlastnímu bydlení? pochází z Výkupy nemovitostí